Israel, Guds folk
Gud kalte Israel til å være sitt folk. Det skjedde ved Sinai. Kallet kan man lese i 2Mos. 19, 5.6. Legg merke til hva Herren sier: "Dersom dere nå vil lytte …" Allerede her stiller Gud en betingelse. Denne gjentas siden i Mose avskjedstale. 5Mos.28, 1.2.13.15.36.58.64. Gud hadde store planer med dette folket. Men de svek ham gang på gang og Gud var fortvilt. Herren sendte dem så i fangenskap. Profeten Jeremias kunngjorde dette for dem. Jer.25,11-13; Jer. 29,10-11. Men han ga også løftet om at de skulle komme tilbake igjen. Sytti år skulle det gå. Profeten Daniel taler også om dette i Dan.9, 2.3. Det var dessverre bare noen få som benyttet den anledningen. Det kan man lese om i Esras og Nehemias sine bøker.
Gud forstod at deres "omvendelse" til ham ikke ville vare lenge. Men han ga dem en nådetid. l Daniels 9. kapitel står det at 70 uker ble tilmålt Daniels folk. Og disse 70 ukene skulle innelukke frafallet. Sytti profetiske uker tilsvarer 490 år, også ifølge forklaringen under et av versene. Dan.9,24 27. Beskjeden om å bygge opp Jerusalem kom i år 457 f.Kr. 490 år fremover fører oss til 33/34 e. Kr. Disse versene forteller oss om Jesu dåp og død og Israels endelige frafall.
La oss nå se hva Jesus sa om Israel i Mat.21,33 43. Han avslutter denne lignelsen med ordene: "Guds rike skal bli tatt fra dere, og bli gitt til et folk som bærer dets frukter." Mat.21,43. Hva mente Jesus med dette? Jeg tror både Peter og Paulus kan forklare oss det. Vi skal nå se på noen skriftsteder:
Rom 9,6 8. — Den naturlige avstamning teller ikke.
Rom 9,25. — Også dem som ikke var Guds folk, skal kalles Guds folk.
Rom 10,12. — Ikke forskjell på jøde eller greker.
Rom 11, 17 24. — Jødene ble kuttet av oljetreet og ville kvister (hedninger) ble podet inn. Dersom jødene ikke holder fast ved sin vantro, kan de podes inn igjen. Skal de høre til Israel, må de podes inn igjen. Vers 26. Og slik blir hele Israel frelst, ved å bli podet inn i stammen på nytt. Stammen kan ikke være annet enn Jesus. Joh. 15,5. Det som kommer frem her er at Israel har grener som stammer både fra jøder og hedninger.
Gal 3, 28.29. — Hører man Kristus til, er man arving ifølge løftet.
Ef 2,12 19. — Hedninger og jøder skal forenes til ett folk.
Joh 10,16. — Det skal bli én hjord og én hyrde.
1 Peter 2, 9.10. — De kristne fra alle nasjoner er Guds folk i dag. Legg merke til hvor likt dette er 2.Mos 19, 5.6, der Gud kalte Israel.
Gud har et folk i dag. Det kommer fra alle kanter, fra alle nasjoner. Felles for dem alle er at de har tatt imot Jesus som sin Frelser. Derfor er de også arvinger til alle løftene, og de har Abraham som far. Dette var også Guds hensikt med Israel fordum. De skulle være misjonærer for Gud. Og etter hvert som folkene tok imot, skulle de bli en del av Israel. Jes.56. kapittel.
Dette er også grunnen til at de 144.000 vil bestå av hedninger og jøder. Det er et utvalg av "Guds folk". De er en "førstegrøde" av menneskeheten som har tatt imot Jesus som Frelser, og Gud setter sitt stempel på dem. Åp. kap. 7 og Åp.14,1 5. De hører til det åndelige Israel. Hadde det vært snakk om det kjødelige Israel, ville man måtte ta med både Dan og Efraim, men de er ikke nevnt.
